• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/2571154563165111/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905523670241
  • https://www.instagram.com/kaptan_psikoteknik_izmit

KAPTAN PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİ

PSİKOTEKNİKTE KOCAELİ'DEKİ YARDIMCINIZ

Takvim
Site Haritası

Psikoteknik

Psikoteknik Nedir, Psikoteknik Raporu Nedir?

Psikoteknik Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirmesi ve denetiminde olan ruhsatlı kurumlar tarafından kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya elverişli olduğunu ölçen, psikoteknik cihazının eşliğinde yapılan, asgari 1 saat süren test ve bu test sonucunda verilen rapordur. Ayrıca psikoteknik, sürücülerin refleks, dikkat, konsantrasyon, koordinasyon ve hafıza gücünü ölçen kompleks bir testtir. Sürekli dikkat, seçici dikkat, görsel bellek, koordinasyon, tahmin, tepki hızı, trafik hata ve ihlallerini bulma gibi kişinin bilişsel ve psiko-motor özelliklerini ölçen 9 test ve ilaveten kişilik ve sürücü davranışlarını ölçen testlerden oluşur.  En az 1 saat süren bu test kişinin anlama, kavrama ve muhakeme etme yetisine göre farklı sürelerde tamamlanır. Test ve doktor muayenesi işlemleri maksimum 1.5 saat sürmektedir. Tamamlanan testin sonunda yeterli veya yetersiz olarak bir sonuç alınır. Cihaz çıktısının sonucuna göre yetkili psikoloğun oluşturduğu rapor eşliğinde psikiyatri uzmanının da onayından sonra e-devlet üzerinden psikoteknik raporu oluşmuş olur.

SIKÇA SORULAR SORULAR

Psikoteknik değerlendirme Nedir?

Sürücülerin sürüşle ilgili özel bilişsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir.

Psikotekniği Kim Yapar?

Kurumun yetkili ve ruhsatlı, psikoloğu (üniversitelerden psikoloji bölümü mezunu) eşliğinde testler gerçekleşir. Test, test süreci, testi alan kişi ve cihaz yetkili psikoloğun sorumluluğundadır.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Psikoteknik belgesini profesyonel olarak ticari araç kullanan kişiler, yük ve yolcu taşımacılığı yapan bireyler ve trafik cezası sonucu kanunlara göre psikoteknik alması gereken sürücüler edinmelidir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz.

Psikoteknik belgesi için gerekli evraklar

Nüfus Cüzdan Fotokopisi.

Ehliyet Fotokopisi. 

Psiko-teknik Kaç Saat Sürer?

En az 1 saat süren bu test kişinin anlama, kavrama ve muhakeme etme yetisine göre farklı sürelerde tamamlanır. Test ve doktor muayenesi işlemleri maksimum 1.5 saat sürmektedir.

E-devlet üzerinde psiko-tekniğimi nasıl görürüm?

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret37014
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.835128.9507
Euro31.421631.5476